Rada Powiatu nadała odznaki

Na ostatniej sesji radni nadali Odznaki Honorowe Powiatu Piaseczyńskiego. Otrzymało je jedenaście osób, dwie organizacje oraz jedna instytucja.

Kandydatów zgłaszać mogli radni powiatu, zarząd, przewodniczący rady powiatu, burmistrzowie, wójtowie, mieszkańcy, organizacje pozarządowe czy instytucje samorządowe. Następnie wybór kandydatów opiniowało Kolegium Honorowe, a ostateczną decyzję podjęli radni powiatu.

Odznakę otrzymają:

Pan Władysław Sieradzki jest Przewodniczącym Koła im. por. „Antka” Związku Żołnierzy NSZ. W ramach działalności Koła był inicjatorem i realizatorem upamiętnienia walk Samodzielnego Batalionu im. Brygadiera Mączyńskiego NSZ. Współorganizator uroczystości rocznicowych na Zimnych Dołach w rocznice walk Kompanii Leśnej im. por. „Szarego” z oddziałami niemieckimi. Brał udział w pracach nad odtworzeniem sztandaru Batalionu i opracowaniu historii sztandaru. Założyciel i Prezes Stowarzyszenia Pamięci Żołnierzy Samodzielnego Batalionu im. Brygadiera Mączyńskiego NSZ. Odznaczony Brązowym, Srebrnym i Złotym Krzyżem Zasługi, Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

Pan Włodzimierz Bagieński jest historykiem i prekursorem badań naukowych dotyczących dziejów Piaseczna, Góry Kalwarii i okolicznych miejscowości. Wspólnie z żoną Ewą Bagieńską przygotowuje liczne artykuły o historii regionu, które były publikowane m. in. w lokalnych i regionalnych czasopismach przyczyniając się do popularyzacji wiedzy na temat dziedzictwa powiatu piaseczyńskiego. Współtworzy książki o historii regionu. Dzięki jego pracy nie tylko duże, ale i najmniejsze miejscowości zyskały swoją tożsamość. Działalność państwa Włodzimierza i Ewy Bagieńskich otworzyła drogę do dalszych badań i pogłębiania wiedzy o historii regionu. Ich publikacje stanowią podstawowe źródło wiedzy o powiecie piaseczyńskim.

Pani Ewa Bagieńska jest historykiem i prekursorem badań naukowych dotyczących dziejów Piaseczna, Góry Kalwarii i okolicznych miejscowości. Wspólnie z mężem Włodzimierzem Bagieńskim przygotowuje liczne artykuły o historii regionu, które były publikowane m. in. w lokalnych i regionalnych czasopismach, przyczyniając się do popularyzacji wiedzy na temat dziedzictwa powiatu piaseczyńskiego. Jest współautorką książek o historii regionu. Dzięki jej pracy nie tylko duże, ale i najmniejsze miejscowości zyskały swoją tożsamość. Działalność państwa Ewy i Włodzimierza Bagieńskich otworzyła drogę do dalszych badań i pogłębiania wiedzy o historii regionu. Ich publikacje stanowią podstawowe źródło wiedzy o powiecie piaseczyńskim.

Pani Edyta Banasiewicz jest Koordynatorką Bazy Wolontariatu Powiatu Piaseczyńskiego oraz Sekretarzem Powiatowej Społecznej Rady ds. Osób Niepełnosprawnych. Inicjatorka akcji Piaseczno Bez Barier, Gra na 4 Koła, Tu Wózkiem Wjadę oraz Survival dla Wózków. W poprzednich latach Przewodnicząca Rady Sołeckiej Żabieniec, Członek Zarządu w Stowarzyszeniu Ruch Pojednania Społecznego. Największym osiągnięciem pani Edyty Banasiewicz jest zwrócenie uwagi lokalnej społeczności na potrzeby osób z niepełnosprawnościami.

Pani Danuta Świetlik jest wieloletnią dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Piasecznie (od 2002 roku). Pani Danuta Świetlik wyjątkowo aktywnie i skutecznie promowała zatrudnienie i łagodziła skutki bezrobocia oraz aktywizowała lokalny rynek pracy. W celu realizowania programów rynku pracy, z sukcesem pozyskiwała dodatkowe środki na aktywizację zawodową bezrobotnych. Od 2014 roku jako dyrektor PUP realizowała cieszący się bardzo dużym zainteresowaniem ze strony pracodawców program Krajowy Fundusz Szkoleniowy. Powiatowy Urząd Pracy pod kierownictwem pani Danuty Świetlik został wyróżniony Dyplomem Ministra Rozwoju, Pracy i Technologii za wdrażanie „Tarczy Antykryzysowej” w 2020 roku. Jako dyrektor otrzymała liczne odznaczenia, m. in. Złoty Medal za długoletnią służbę RP przyznany przez Prezydenta RP, Medal pamiątkowy Pro Masovia od Marszałka Województwa Mazowieckiego, Odznakę Honorową Primus in Agendo przyznaną przez Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Pani Magdalena Rejnowicz-Rydzewska jest założycielką zespołu muzycznego „Sąsiedzi ze Stefanowa”, współzałożycielką „Stowarzyszenia Niezapomniane Melodie”, kierowniczką grupy wokalno-tanecznej „Szczęśliwa 60-tka” oraz inicjatorką powstania Lesznowolskiej Orkiestry Symfonicznej, skupiającej muzyków amatorów z terenu gminy Lesznowola i gmin sąsiednich, w której gra na skrzypcach. Od dziecka związana ze światem muzyki, na studiach realizowała swoje pasje w Zespole Pieśni i Tańca Politechniki Warszawskiej. Fascynacja folklorem sprawiła, że po ukończeniu studiów kontynuowała swoją przygodę z muzyką ludową. Występowała w zespołach: „Jaromiry”, ”Gronie”, „Bartek”, które uświetniały liczne wydarzenia kulturalne.

Pani Izabela Banasiak-Matusik jest sołtysem Czachówka (gmina Góra Kalwaria) oraz przedstawicielem Stowarzyszenia Mieszkańców Sołectwa Czachówek. Swoimi działaniami i zaangażowaniem daleko wychodzi ponad obowiązki. Aktywizuje, integruje i zachęca do działania lokalną społeczność. Pani Izabela Banasiak-Matusik jest pomysłodawczynią i realizatorką rewitalizacji boiska do piłki nożnej w Czachówku. Empatia i chęć niesienia pomocy czynią panią Izabelę Banasiak-Matusik nie tylko wyjątkowym sołtysem i członkiem stowarzyszenia, ale przede wszystkim wrażliwym i bezinteresownym człowiekiem.

Pani Teresa Korczak przez dwadzieścia lat pełniła funkcję dyrektora Zespołu Szkół Zawodowych im. ppor. Emilii Gierczak w Górze Kalwarii. W szkole tej przepracowała łącznie 50 lat. Teresa Korczak pełniła w Zespole różne funkcje: nauczyciela, wychowawcy, pedagoga szkolnego, a od 2000 roku – dyrektora. Skutecznie wspinała się po szczeblach awansu zawodowego uzyskując w 2004 roku stopień nauczyciela dyplomowanego. Jako nauczyciel i wychowawca zachęcała uczniów do udziału w akcjach charytatywnych i wolontariackich na rzecz innych ludzi i środowiska lokalnego. W okresie sprawowania funkcji dyrektora przez panią Teresę Korczak uczniowie szkoły odnosili sukcesy w zakresie kształcenia w zawodach gastronomicznych na poziomie międzyszkolnym, ogólnopolskim i międzynarodowym. Za zaangażowanie oraz osiągnięcia dydaktyczno-wychowawcze pani Teresa Korczak wielokrotnie otrzymywała nagrody Starosty Piaseczyńskiego. Została uhonorowana także Nagrodą Kuratora Oświaty oraz Medalem z okazji X-lecia Powiatu Piaseczyńskiego.

Pośmiertnie nadano odznakę panu Władysławowi Machowskiemu, który jako założyciel oraz główny trener UKS OSiR Góra Kalwaria poświęcił się działalności sportowej. Przez ponad dwadzieścia lat pracy wychował i wyszkolił kilka pokoleń młodych zawodników. Osiągnął wysokie wyniki w działalności szkoleniowej, czego dowodem są medale Mistrzostw Europy Juniorów oraz Mistrzostw Polski w biegach na orientację zawodników klubu. Odznaczony m. in. Brązowym, Srebrnym i Złotym Krzyżem Zasługi, Złotą Odznaką Polskiego Związku Orientacji Sportowej, Srebrnym Medalem „Za zasługi dla obronności kraju”, Odznaką za zasługi dla Związku Kombatantów RP i BWP

Pan Grzegorz Rowiński od dwudziestu lat działa na rzecz dzieci i młodzieży, w szczególności podopiecznych domów dziecka z terenu powiatu piaseczyńskiego, Warszawy i Lublina. Współpracował ze Specjalnym Ośrodkiem Szkolno-Wychowawczym w Piasecznie, Domem Dziecka w Konstancinie-Jeziornie, Domami Dzieci w Pęcherach, Stowarzyszeniem Dobra Wola. Organizator kilkudziesięciu koncertów dobroczynnych i imprez kulturalnomuzycznych oraz wielu okolicznościowych zbiórek darów, w tym dla dzieci z niepełnosprawnościami. Od 2010 roku aktywny działacz, kwestarz i koordynator Społecznego Komitetu Renowacji Cmentarza Parafialnego w Piasecznie. Promotor młodych talentów z powiatu piaseczyńskiego i Warszawy oraz organizator licznych koncertów okolicznościowych z ich udział

Piaseczyńsko-Grójeckie Towarzystwo Kolei Wąskotorowej podejmuje działania mające na celu ocalenie od postępującej degradacji majątku zabytku techniki kolejowej, jedynego nie tylko w powiecie, ale w całej aglomeracji warszawskiej. Towarzystwo realizuje zadania nadania funkcji miastotwórczej oraz kulturalnej dużemu terenowi w centrum Piaseczna, jedynemu postindustrialnemu terenowi w powiecie piaseczyńskim. Organizowane przez Towarzystwo wycieczki to największa atrakcja turystyczna w powiecie. Towarzystwo jest także pomysłodawcą i organizatorem licznych wydarzeń kulturalnych, edukacyjnych, integracyjnych.

Akcja Katolicka – Oddział w parafii św. Anny w Piasecznie, działający od 2004 roku, jest częścią Akcji Katolickiej Archidiecezji Warszawskiej. Piaseczyński Oddział Akcji Katolickiej od lat organizuje sympozja, wykłady, pielgrzymki i pomoc charytatywną dla osób potrzebujących.

Akcja organizuje coroczne rajdy rowerowe „Wdzięczni Ojcom” i Rowerowy Papieski Rajd Rodzin „Piaseczyńska Pielgrzymka Rowerowa na Jasną Górę”. Organizacja dba o zachowanie pamięci o ważnych wydarzeniach i miejscach historycznych w powiecie piaseczyńskim poprzez udział w uroczystościach i wydawanie folderów o miejscach pamięci.

Biblioteka Publiczna w Piasecznie działa od 1947 roku. Obecnie na strukturę biblioteczną składa się biblioteka główna, 9 filii oraz 3 punkty biblioteczne. W każdej z bibliotek jest możliwość skorzystania z nowoczesnych stanowisk komputerowych, skanowania oraz drukowania. W 2019 roku uruchomiona została biblioteka główna w nowoczesnym Centrum Edukacyjno-Multimedialnym.

Biblioteka Publiczna w Piasecznie podejmuje różnorodne działania promujące kulturę i czytelnictwo na szeroką skalę. W siedzibie głównej i filiach, tylko w 2019 roku, odbyło się 1300 imprez kulturalnych, edukacyjnych i rozrywkowych, w których uczestniczyło 14 118 mieszkańców. W placówkach organizowane są lekcje biblioteczne dla szkół, warsztaty literackie i plastyczne, a także liczne konkursy i wystawy.

Pani Małgorzata Szturomska jest członkinią Komisji Historycznej przy Burmistrzu Miasta i Gminy Piaseczno, konsultantem historycznym Komitetu Renowacji Cmentarza Parafialnego w Piasecznie, autorką ponad 250 artykułów z serii „Ocalić od zapomnienia”, uczestniczką Spotkań z Historią w ramach Festiwalu Pięknej Książki.

Odznaczona Medalem Zasłużony dla Gminy Piaseczno i Złotą odznaką „Za opiekę nad zabytkami”.

Przeczytaj także