| |
 A A A

W ostatni czwartek odbyła się uroczysta sesja Rady Powiatu z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Kulminacyjnym punktem programu było odsłonięcie przed starostwem pamiątkowego kamienia poświęconego mieszkańcom Ziemi Piaseczyńskiej walczącym o niepodległość Ojczyzny.

Sesję poprzedziła msza za Ojczyznę w Kościele św. Anny w Piasecznie. Przybyłych do starostwa przedstawicieli samorządów, służb mundurowych oraz szkół powitał Przewodniczący Rady Powiatu Włodzimierz Rasiński. – Zebraliśmy się, aby dać świadectwo naszej wdzięczności dla pełnej poświęcenia i bohaterstwa walki wielu pokoleń mieszkańców Ziemi Piaseczyńskiej – powiedział na wstępie i przypomniał, że Powiat Piaseczyński  włączył się aktywnie w obchody 100-lecia Odzyskania Niepodległości przez Polskę. Od wczoraj w sali sesyjnej starostwa można obejrzeć wystawę „Drogi do Niepodległej” zorganizowaną przy współpracy z Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku. – Jesteśmy także współorganizatorem  głównych obchodów, które odbędą się w Piasecznie 11 listopada.  Korzystając z okazji serdecznie zapraszam wszystkich do udziału w tych uroczystościach – zaapelował Przewodniczący.

Kolejnym punktem programu była prelekcja „Drogi do Niepodległej” dr. Włodzimierza Bagińskiego będąca ciekawym spojrzeniem na narodziny niepodległości przez pryzmat Ziemi Piaseczyńskiej i jej mieszkańców. W części artystycznej goście wysłuchali wiązanki pieśni patriotycznych w wykonaniu tria uczennic z  Zespołu Szkół  im. E. Plater w Piasecznie. Następnie wszyscy przenieśli się przed starostwo, gdzie Przewodniczący Rady Włodzimierz Rasiński oraz Starosta Piaseczyński Wojciech Ołdakowski, w trakcie przygotowanej przez kadetów z Góry Kalwarii uroczystości, odsłonili kamień pamiątkowy poświęcony pamięci mieszkańców Ziemi Piaseczyńskiej walczących o niepodległość Ojczyzny. – To dla mnie wyjątkowa chwila. Cieszę się, że mogę być tutaj z Państwem i złożyć hołd tym wszystkim, którzy walczyli o to, abyśmy mogli żyć w wolnym kraju, mówić po polsku i pielęgnować naszą wspaniałą tradycję – powiedział starosta i podkreślił, że stojący przed urzędem pomnik to właśnie wyraz pamięci i hołd samorządowców oraz mieszkańców Ziemi Piaseczyńskiej oddany pokoleniom Polaków walczących o niepodległość.

Uroczystość zakończył Przewodniczący Rady Włodzimierz Rasiński, który podziękował gościom za przybycie, a kadetom z Góry Kalwarii za oprawę i pomoc w organizacji wydarzenia. 

DSC0228
DSC0179
DSC0193
DSC0076
DSC0104
DSC0086
DSC0198
DSC0202
DSC0122
DSC0147
DSC0185
DSC0168
DSC0117
DSC0213
DSC0162
Bagiski