| |
 A A A

„Jest takie miejsce, taki kraj…” to motyw przewodni tegorocznego konkursu recytatorskiego, którego uroczysty finał odbył się 16 kwietnia w sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego w Piasecznie.

Celem konkursu było rozbudzanie wrażliwości na piękno poezji oraz kształtowanie świadomości i postaw patriotycznych młodego pokolenia poprzez ochronę i popularyzację lokalnej tradycji i historii.

Do finału przystąpiło 23 najzdolniejszych recytatorów z 8 szkół powiatowych, wyłonionych w drodze eliminacji szkolnych. Uczestnicy konkursu wykazali się wysokim kunsztem werbalnego i niewerbalnego przekazu artystycznego. Przedstawili osobiste interpretacje zarówno tekstów dobrze znanych, jak i wiersze petów, których dzieła znają jedynie koneserzy gatunku. Mogliśmy usłyszeć doskonałe interpretacje utworów Wisławy Szymborskiej, Antoniego Słonimskiego, Zbigniewa Herberta, Lusi Ogińskiej, Jerzego Ficowskiego, Antoniego Kasprowicza. W efekcie powstało widowisko niepowtarzalne i głęboko poruszające.

Micha-Zacheja-II-miejsce-xb
DSC0471
DSC0453
DSC0509XX
DSC0502
Finalici
DSC0504
DSC0440
DSC0464
DSC0444
Micha-Zacheja-wyronienie
DSC0445

Jury, któremu przewodniczył Jan Zdziarski - specjalista kultury mowy i wieloletni wykładowca Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie, wysoko oceniło poziom artystyczny wystąpień, szczególną uwagę zwrócono na bardzo dobrą wyrazistość artykulacyjną wykonawców.

Nagrody, dyplomy i wyróżnienia, ufundowane przez Starostwo Powiatowe w Piasecznie, wręczył laureatom Arkadiusz Strzyżewski – Wicestarosta Powiatu Piaseczyńskiego, który pogratulował zwycięzcom i wszystkim uczestnikom konkursu oraz podziękował nauczycielom za przygotowanie młodzieży do udziału w rywalizacji na słowa w X Powiatowym Konkursie Recytatorskim.
Laureatami tegorocznej edycji konkursu zostali:
I miejsce: Paulina Śliwińska z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. I. Sendlerowej w Tarczynie
II miejsce: Paweł Tomala z Zespołu Szkół nr 2 im. E. Plater w Piasecznie
III miejsce: Antoni Sosnowski z Liceum Ogólnokształcącego im. I Dywizji Kościuszkowskiej w Piasecznie
Wyróżnienia:
Michał Zacheja z Zespołu Szkół Rolnicze Centrum Kształcenia Ustawicznego w Piasecznie
Karolina Krzyżanowska z Zespołu Szkół nr 2 im. E. Plater w Piasecznie

Wystąpienia oceniała komisja w składzie: Jan Zdziarski, Katarzyna Sioćko, Zofia Zawadzka -Misiowiec. Organizatorami konkursu byli: Wydział Edukacji i Rynku Pracy w Piasecznie, Sylwia Łukasik-Gębska-doradca metodyczny oraz nauczyciele języka polskiego.