| |
 A A A

W środę 4 października w Starostwie Powiatowym w Piasecznie odbyła się konferencja pt. „Skuteczna profilaktyka czy wychowanie?”

Zebranych na sali prawie stu pedagogów, nauczycieli i pielęgniarki powitała Ewa Lubianiec - Przewodnicząca Komisji Zdrowia, Opieki Społecznej, Bezpieczeństwa i Porządku Publicznego, a zarazem inicjatorka środowego spotkania. – W szkolnej codzienności łatwo popaść w rutynę. Ale to, że tu państwo jesteście pokazuje mi, że was to nie dotyczy i że nie tracicie sił. Warto odświeżać, przewietrzać swój warsztat pracy i korzystać z dobrych praktyk i doświadczeń innych pedagogów. Temu właśnie ma służyć ta konferencja – zakończyła Ewa Lubianiec.

Wicestarosta Arkadiusz Strzyżewski i członek zarządu Katarzyna Paprocka życzyli wszystkim udanego spotkania oraz licznych inspiracji i konkretnej wiedzy, która przyda się w codziennej pracy.

W trakcie konferencji poruszono tematy ważne dla każdego pedagoga: Jak uchronić dziecko przed narkotykami? Jak wychowywać, jak reagować, jak zapobiegać? Jaka jest rola ojca i matki? Jakie są mocne i słabe strony profilaktyki lokalnej?

DSC0752
DSC0758
DSC0765
DSC0776
DSC0785
DSC0787
DSC0826
DSC0819
DSC0828
DSC0790
DSC0803
DSC0775

Gościem specjalnym był Mateusz Puchowski – pedagog, terapeuta uzależnień, który mówił o profilaktyce i ewolucji zachowań ryzykownych oraz poprowadził ciekawe warsztaty na temat roli rodziny w terapii uzależnień, w trakcie których można było się dowiedzieć, jakie nietypowe zachowanie lub „gadżety” powinny wzbudzić czujność rodzica.

W dalszej części spotkania dobrymi praktykami w obszarze działań profilaktycznych podzielili się: komisarz Jarosław Sawicki z piaseczyńskiej policji, Sylwia Nowakowska – pedagog, psychoterapeuta ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Piasecznie, Łukasz Kopytowski - p.o. dyrektora POIK Góra Kalwaria, Karolina Ostasiuk – psycholog z fundacji Pomóż Dorosnąć, Izabela Kupiec z SANEPIDU, Agata i Andrzej Królikowscy z Katolickiej Szkoły Pod Żaglami oraz Kamila Gibas z Fundacji Szczęśliwej Drogi. Konferencję zakończyło wystąpienie dyrektora Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej Bożeny Małkowskiej-Baranowskiej i psychologa Katarzyny Gromek-Kulaszy na temat modelu systemowego skutecznej profilaktyki.

Spotkanie zorganizowała Komisja Zdrowia, Opieki Społecznej, Bezpieczeństwa i Porządku Publicznego oraz Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Piasecznie, we współpracy z Biurem Promocji Powiatu Piaseczyńskiego.