| |
 A A A

W piątek, 3 marca 2017 r., w siedzibie Zespołu Szkół Nr 1 w Piasecznie odbył się drugi etap IX Powiatowego Konkursu Wiedzy o Stanach Zjednoczonych, organizowany przez nauczycieli-anglistów Zespołu pod patronatem Starosty Powiatu Piaseczyńskiego.

Celem konkursu jest zdobycie wiadomości o USA jako kraju angielskiego obszaru językowego, nauka samodzielnego korzystania z różnych źródeł wiedzy, kształcenie umiejętności prezentacji w języku obcym oraz poszerzenie zainteresowań.

W finale, którego tematem przewodnim w tym roku byli Polacy i Polonia w USA, wzięło ostatecznie udział dwadzieścioro pięcioro uczniów z ośmiu szkół powiatu w  dwóch kategoriach: techników i liceów ogólnokształcących. W grudniu 2016 roku odbył się etap szkolny, w którym uczniowie odpowiadali na 30 pytań z zakresu ogólnej wiedzy o USA, po czym szkoły wyłaniały maksymalnie 4 uczniów w każdej z kategorii, którzy przechodzili do finałowego etapu.

W kategorii techników zwycięzcą znowu okazali się gospodarze, zajmując czołowe miejsca:  pierwsze - Mateusz Litwin  (III klasa technik informatyk), drugie - Bartłomiej Majewski (I klasa technik teleinformatyk). Trzecie miejsce przypadło Klaudii Krajewskiej z ZS Nr 2 im. Emilii Plater w Zalesiu Dolnym, a wyróżnienia kolejno zdobyli: Piotr Kwiatkowski (ZS im. Wł. St. Reymonta w Konstancinie-Jeziornie), Maciej Myszkowski (ZSZ im. ppor. E. Gierczak w Górze Kalwarii) oraz Tycjan Cajani z ZS Nr 1 (III klasa technik informatyk).

Po raz trzeci w historii konkursu stawiły się licea. Pierwsze miejsce zajęło IV LO im. I Dywizji Kościuszkowskiej w Piasecznie (Dominika Handzlik) , drugie miejsce przypadło Wiktorii Łubiance z LO  im. ks. Z. Sajny w Górze Kalwarii, natomiast trzecie miejsce  wywalczyła Agata Maciejewska z ZS im. Wł. St. Reymonta w Konstancinie-Jeziornie.  Wyróżnienia zdobyli licealiści z następujących liceów:  Michał Lech z Publicznego Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego im. Bł. Ks. J. Popiełuszki w Łazach-Magdalence, Julia Ślesicka z ZS rolnicze Centrum Kształcenia Ustawicznego im. Cecylii Plater-Zyberkówny w Piasecznie oraz Tomasz Sobolewski z IV LO w Piasecznie. Obok cennych nagród ufundowanych przez Pana Starostę Piaseczyńskiego  - akumulatorów zewnętrznych (tzw. power banków), słuchawek, głośniczków do smartfonów  i myszy bezprzewodowych -  młodzież otrzymała słowniki, gramatyki i lektury nadesłane przez wydawnictwo Oxford University Press.

 

USA2
USA1
USA3
USA4
USA5

 

Uroczystość zaczęła się, jak zwykle, odegraniem hymnu amerykańskiego, ale tym razem wykonał go solo na gitarze Konrad Poncyliusz, uczeń IV klasy technikum teleinformatycznego. Następnie głos zabrała pani Katarzyna Paprocka, członek Zarządu Powiatu Piaseczyńskiego, a po niej dyrektor ZS Nr 1, pani Elżbieta Malinowska.  Pomysłodawczyni i koordynatorka Konkursu, pani Anna Kielan przybliżyła dotychczasową historię konkursu oraz przedstawiła cele i tematykę tegorocznej edycji.

Po wręczeniu laureatom dyplomów i nagród młodzież ZS Nr 1 wykonała program artystyczny przygotowany pod kierunkiem pani Anny Kielan w postaci gali quasi-Oskarowej. Przedstawiono dziewięcioro „nominowanych” Polaków lub Amerykanów pochodzenia polskiego w trzech kategoriach: wojskowo-politycznej, artystycznej i biznesowej. „Zwycięzcami” zostali Tadeusz Kościuszko, Pola Negri i nieznany bliżej polskiej publiczności Teodor Twardzik, prężny biznesman, który wprowadził na amerykański rynek mrożonek pierogi przyrządzane wg przepisu swojej matki.  Uczniowie znakomicie wcielili się w role, zresztą cała ekipa młodocianych aktorów i realizatorów stanęła na wysokości zadania, bawiąc się przy tym doskonale. Na koniec gości czekała smaczna niespodzianka: ciepłe ruskie pierogi podane na cześć sukcesu naszego rodaka za oceanem. Mamy nadzieję, że ten miły akcent pozostanie na długo w pamięci uczestnikom konkursu i ich opiekunom. Warto chyba jeszcze wspomnieć, że podczas przedstawienia pojawił się element związany z informatycznym profilem szkoły, mianowicie “zwycięzcom” wręczono jako nagrody miniaturki Statuy Wolności wydrukowane w technologii 3D.

Anna Kielan, Koordynator Konkursu