| |
 A A A

Każdego dnia operatorzy numeru alarmowego 112 odbierają ok. 25 tysięcy fałszywych próśb o pomoc. Im więcej nieuzasadnionych zgłoszeń, tym większe zagrożenie, że osoba, która faktycznie będzie potrzebować pomocy jej nie otrzyma.

Film „112 w kolejce po życie” powstał w ramach rządowego programu "Razem bezpiecznie". Zrealizowany został m.in. dzięki Wydziałowi Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w Bydgoszczy. Projekt ma na celu ograniczenie liczby zgłoszeń fałszywych i bezzasadnych, które skutecznie blokują ten numer i uniemożliwiają szybkie dodzwonienie się do operatora numeru alarmowego osobie realnie potrzebującej pomocy.

Zgłoszenia złośliwe, fałszywe i anulowane to około 85% wszystkich połączeń odbieranych przez operatorów numeru alarmowego 112 w całym kraju. Tylko w 2015 r. w Centrach Powiadamiania Ratunkowego w Polsce odebrano ponad 21 milionów zgłoszeń z czego ok. 85 % tj. prawie 18 milionów było złośliwych, fałszywych i anulowanych.

Pamiętajmy, gdy zagrożone jest życie człowieka, liczy się każda sekunda. Nie marnujmy jej na żarty i fałszywe zgłoszenia.