| |
 A A A

AFS Intercultural Programs, czyli programy międzynarodowe AFS jest największą na świecie organizacją zajmującą się wymianami młodzieżowymi, w których uczniowie lub wolontariusze biorą udział w projektach wymiany międzykulturowych. W tym roku do projektu zakwalifikowało się czworo zdolnych uczniów z powiatu piaseczyńskiego: Karolina Machacka (Włochy trymestr), Aleksandra Ogrodnik (Francja, program roczny), Andrzej Wieczorkiewicz-Dudek (Dania, program roczny), Weronika Żukowska (Szwajcaria, program roczny).

W imieniu uczniów z naszego powiatu, zapraszamy do współpracy fundatorów stypendiów edukacyjnych. Osoby zainteresowane chęcią wsparcia uczestników projektu, prosimy o kontakt z biurem AFS: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. bądź Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

Program AFS jest organizacją edukacyjną,  która poprzez wymiany uczniów w prawie 80 krajach umożliwia kontakt z kulturami i językami całego świata. Od 1947 roku w programie wzięło udział ponad 400 tys. młodych ludzi, dla których spędzony za granicą czas obfitował we wspaniałe przygody i doświadczenia wpływające na kształt ich dalszego życia.

 

 

Organizacja propaguje świadomość wielokulturowości świata, tolerancję i komunikację między różnymi obyczajowościami. Przez zapewnianie uczestnikom nauki w nowych środowiskach, AFS pomaga im w zbudowaniu solidnych fundamentów na przyszłość – przygotowuje do życia akademickiego, nauki języka obcego, podejmowania pracy czy po prostu uczy odpowiedzialności i tolerancji względem odmiennych kultur.

Uczestnik programu spędza określony czas za granicą (3, 5, 10 miesięcy - rok szkolny). Przez ten okres ma obowiązek uczęszczania do szkoły. Organizację szkół na właściwym poziomie zapewnia AFS. Są to szkoły publiczne w miarę możliwości najbliżej miejsca zamieszkania. Mieszka w rodzinie, która wyraziła chęć goszczenia uczestnika projektu w swoim domu. Podczas pobytu za granicą w rodzinie goszczącej i w szkole, uczeń ma nieustanny kontakt z obcym językiem oraz jest zanurzony w nowej kulturze i panujących tam zwyczajach. Ma okazję uczestniczyć w spotkaniach rodzinnych, świętach okolicznościowych. Na podstawie tych doświadczeń uczeń buduje w sobie postawę wyrozumiałości i poszanowania dla innych ludzi i kultur. Poprzez możliwość doświadczenia nowej kultury jako ktoś z zewnątrz, zyskuje także szersze spojrzenia na kulturę własnego kraju i regionu.

Rodziny goszczące otwierają drzwi swoich domów dla uczniów z całego świata i stają się ambasadorami swojej kultury. Mają one możliwość dzielenia się swoimi pomysłami, wartościami i zwyczajami z uczestnikami programu, którzy podejmując trudy i radości codziennego życia w nowej rodzinie stają się prawdziwymi domownikami. Równocześnie, rodziny mają okazję poznać swoją kulturę widzianą oczami osoby z innego kraju. Więzi tworzące się między uczestnikiem a rodziną z każdym dniem stają się mocniejsze, a wiele rodzin również po zakończeniu programu utrzymuje regularny kontakt z uczniami.

 

 

Polska bierze udział w programie AFS od 2004 roku. W tym czasie za granicę wyjechało ponad 220 polskich uczniów, do takich krajów jak: Włochy, Niemcy, Francja, Belgia, Bośnia i Hercegowina, Austria, Szwajcaria, Argentyna, Dominikana, Kostaryka, Tajlandia, Portugalia, Norwegia.   

W Polsce gościliśmy ponad 130 uczniów z: Niemiec, Turcji, Argentyny, Hondurasu, Włoch i Belgii, Hiszpanii, Meksyku, Tajlandii, Australii i Hongkongu. Z początku współpraca opierała się głównie na partnerstwie z biurem AFS w Niemczech, a uczestnikami wymian była głównie młodzież ze środowisk ubogich z mniejszymi szansami. wspierana przez polskie i zagraniczne fundacje. Od kilku lat z organizacją współpracują także firmy oraz fundacje korporacyjne, umożliwiając udział w programie szerszej grupie młodych, zdolnych uczniów.

 

 

Więcej informacji o programie: www.pol.afs.org