| |
 A A A

Powraca pomysł połączenia Powiatowej Biblioteki Publicznej z Biblioteką Publiczną Miasta i Gminy Piaseczno oraz przeniesienia jej zasobów do powstającego Centrum Edukacyjno-Medialnego przy ul. Jana Pawła II w Piasecznie. Na marcowej sesji Zarząd Powiatu zaproponuje Radzie podjęcie uchwały w tej sprawie.

Biblioteka powiatowa mieści się obecnie w wynajmowanej od Związku Nauczycielstwa Polskiego niskiej piwnicy w Domu Nauczyciela przy ul. Chyliczkowskiej w Piasecznie. Prowadzą do niej strome schody - dla niepełnosprawnych bariera nie do pokonania. Wewnątrz, na niewielkiej powierzchni zgromadzono kilkanaście tysięcy książek. Dlatego warunki są bardziej niż spartańskie. Brakuje miejsca na kreatywne zajęcia z dziećmi czy spotkania z autorami. A tak przecież działają współczesne biblioteki. Bo rola biblioteki się zmieniła i dzisiaj o jej atrakcyjności decydują nie tylko dostępne tytuły, ale i program kulturalny.

        

Na niewielkiej powierzchni zgromadzono kilkanaście
tysięcy książek

 –  Nie możemy przenieść jej do pierwszego lepszego, większego lokalu – tłumaczy wicestarosta Zdzisław Lis i wyjaśnia, że nowa siedziba musi spełniać odpowiednie warunki. Tak ciężkie zbiory wymagają specjalnego stropu, a to znacznie skraca listę potencjalnych lokali. Jakiś czas temu pojawił się pomysł podpisania porozumienia z Ambasadą Gruzji i przeniesienia biblioteki do należącego do tej placówki dyplomatycznej domu przy ul. Królowej Jadwigi w Zalesiu Dolnym. Niestety, przedwojenna willa wymaga kosztownego remontu i dostosowania do wspomnianych wcześniej specyficznych wymogów. – Poza tym, Powiat nie jest właścicielem tej nieruchomości, a więc z miejsca pojawiłyby się pytania o zasadność tych nakładów – tłumaczy wicestarosta i dodaje, że dodatkowym problemem byłaby konieczność zmiany gminnego planu zagospodarowania przestrzennego. – A to niestety nie jest takie proste i zawsze musi trochę potrwać.

W budynku CEM będzie duża czytelnia, miejsce na spotkania i zajęcia oraz przestrzeń do dalszego rozwoju

– Razem można więcej – argumentuje Łukasz Załęski, dyrektor Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Piaseczno. – Po połączeniu powstanie duża, nowoczesna instytucja. W tych warunkach o wiele łatwiej jest realizować ważne zadania biblioteki powiatowej, takie jak np. organizacja różnego rodzaju szkoleń i kursów dla bibliotekarzy – wyjaśnia. Duży ma także większe szanse na granty i dotacje - wcześniej zdarzały się odmowy uzasadniane obawami o to, czy trzyosobowy zespół poradzi sobie z realizacją zadania.

Dyrektor Załęski podkreśla, że w budynku CEM nie będzie barier architektonicznych. –  Będzie za to duża czytelnia, miejsce na spotkania, zajęcia, koncerty oraz mnóstwo przestrzeni do dalszego rozwoju. Z korzyścią dla biblioteki i jej przyszłych użytkowników.